sobota, 10 listopada 2012

Marszałek Joachim Murat wyzwoliciel Warszawy

Marszałek Joachim Murat wyzwoliciel Warszawy spod panowania zaborców
 Pod koniec listopada 1806 Napoleon otrzymał wiadomość, że czołówki dywizji rosyjskiego gen. Bennigsena ur. w Niemczech wkroczyły do Warszawy wezwane przez króla pruskiego Wilhelma Fryderyka III na pomoc. Natychmiast Napoleon skierował tam korpusy Davouta i Murata.

Stołeczne Miasto, Warszawa
27 listopada 1806 konnica marszałka Murata wyzwoliła Warszawę przepędzając z niej Rosjan.
 19 grudnia wjechał uroczyście Napoleon.

Marszałek Murat pod Jeną i kawaleria 1806, mal. Henri-Georges-Jacques Chartier
Armia króla Prus została rozbita i dalszy pochód Francuzów odbywał się bez większych przeszkód. Szybko zajęli Berlin, doszli do Bałtyku i przeprawiwszy się przez Odrę zbliżali się do ziem polskich.

W Wielkopolsce wybuchło powstanie i rozpoczęto formować wojsko polskie.
Król pruski Fryderyk Wilhelm III uciekł z Berlina ze swym dworem do Prus Wschodnich do Kłajpedy przenosząc tu stolicę, pozostał mu do dyspozycji zaledwie 20-tysięczny korpus pod dowództwem gen. I'Estocqa. 
Ratusz w Kłajpedzie (lit. Klaipėdos rotušė) jest byłym ratuszem w Kłajpedzie, Litwa, w 1807/08 ukrywał się w nim Fryderyk Wilhelm III król Prus uciekając z Berlina z żoną Louise przenosząc tu stolicę Prus Wschodnich, przed nadciągającymi wojskami Napoleona wyzwalającymi Polskę. Fryderyk oddał swą żonę Louise carowi, a ten ja posiadł za ratowanie go przed wojskami polsko francuskimi. Obecnie jest to teraz historyczny budynek w którym burmistrz miasta ze swymi przedstawicielami pracuje.
 Fryderyk Wilhelm III król Prus Wschodnich zaborca Polski pokonany przez wojska polsko francuskie.  Fryderyk oddał swą żonę Louise carowi Aleksandrowi I, a ten ja posiadł za ratowanie go przed wojskami polsko francuskimi co i tak przyniosło mu klęskę, a Polska Powstała.

Luiza Pruska żona króla Prus Fryderyka Wilhelma III.  Fryderyk oddał swą żonę Louise carowi, a ten ją posiadł za ratowanie go przed wojskami polsko francuskimi. Dodatkowo zabrana przez cara na rok do Sankt Petersburga, gdzie ''spłacała dług męża'' za udzieloną pomoc wojsk rosyjskich Prusom, sypiając z carem.
Po klęskach na polach Jeny i Auerstedt oczy Prusaków zwróciły się w stronę cara ruskiego Aleksandra I, który ich nie zawiódł.
30 października 1806 r. wypowiedział Napoleonowi wojnę skłaniając do tego samego kroku Anglię i Austrię, ale bez skutku. 
Armia rosyjska stała w pogotowiu i na pierwsze wezwanie wyruszyła na pomoc.
3 listopada wyruszył z Grodna 70-tysięczny korpus gen. Bennigsena i maszerując przez Łomżę i Ostrołękę dotarł do Pułtuska, gdzie założono kwaterę główną.
Działania bojowe rozpoczęli Francuzi 21 grudnia. Korpusy Napoleona przeprawiły się przez Wisłę i ruszyły na Rosjan, którzy byli zmuszeni do odwrotu. Polska Powstała.


Zarządca Warszawy, prowincji Prus Południowych Otto Carl Friedrich von Voß usunięty jako okupant z Warszawy przez wojska polsko francuskie.
gen. rosyjski Levin August von Bennigsen pochodzący z Niemiec okupujący Warszawę w 1806, został wyparty przez wojska polsko francuskie. Doznał miażdżącej klęski w bitwie pod Frydlandem 1807, która doprowadziła do pokoju w Tylży co zapoczątkowało powstanie Księstwa Warszawskiego.
Antoni Karol Ludwik de Lasalle w 1807 walczył przeciw rosyjanom w kawalerii rezerwowej marszałka Joachima Murata wyzwalając Polskę. ''Huzar, który dożył trzydziestki, jest zwykłym dekownikiem''. Uratował życie marszałkowi Muratowi w bitwie pod Lidzbarkiem Warmińskim 10 czerwca 1807 odbijając go spod 12 dragonów rosyjskich.

Wyzwolenie Warszawy przez Napoleona w 1806 z pod pruskiej okupacji. W wyzwoleniu uczestniczy także gen. Dąbrowski.
Warszawa po III rozbiorze w latach 1796-1806 znajdowała się w prowincji Prus Południowych zarządzanej z Berlina, Zarządca prowincji Otto Carl Friedrich von Voß.Viva la Pologne!
Marszałek  Joachim Murat du Père-Lachaise à Paris

Brak komentarzy: