niedziela, 21 października 2012

Bitwa pod Frydlandem

Bitwa pod Frydlandem 1807, Szarża francuskich kirasjerów na kawalerie rosyjską, mal. Wiktor Mazurowski
 Bitwa pod Frydlandem – bitwa, która została stoczona 14 czerwca 1807 roku niedaleko Frydlandu, obecnie Prawdinsk, około 43 km na południowy wschód od Królewca.
Była to jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich, która bezpośrednio doprowadziła do zakończenia wojny z IV Koalicją. Została stoczona pomiędzy siłami Imperium Francji a Imperium Rosji. Po prawie 23 godzinach walki francuskie oddziały dowodzone przez Napoleona zdołały odnieść decydujące zwycięstwo nad armią rosyjską generała Bennigsena. Pod koniec bitwy wojska francuskie miały całkowitą kontrolę nad polem bitwy, a rosyjska armia uciekała chaotycznie przez rzekę Łynę, w której wielu jej żołnierzy utonęło. W wyniku tej klęski cesarz Aleksander I został zmuszony do podpisania pokoju.

Bitwa pod Frydlandem ma szczególne miejsce w polskiej historii, mimo że jest stosunkowo mało znanym epizodem wojen napoleońskich. Jednym ze skutków tej bitwy było bowiem utworzenie Księstwa Warszawskiego.

 Pod Frydlandem gen. Dąbrowski ponownie ranny w tę samą nogę co pod Tczewem.
6 marca 1808 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Virtuti Militari.
Bitwa pod Frydlandem 1807, mal. Edouard-Bernard-Debat Ponsan


4 Pułk Huzarów francuskich pod Frydlandem, mal. Édouard Detaille

Napoleon ogląda bitwę Frydland, mal. James Alexander Walker
Napoleon na polu bitwy pod Frydlandem, mal. Horacy VernetSzarża Francuskich Kasjerów pod Frydlandem,  mal. Jean-Louis-Ernest Meissonier

Bitwa pod Frydlandem, na płycie, rytował Pigeot wg Edouarda Swebacha

 Pijany jak Polak (franc. dawniej saoul comme un Polonais, obecnie soul comme un Polonais lub ivre comme un Polonais) – popularne powiedzenie francuskie. Oznacza kogoś, kto mimo spożycia większej ilości alkoholu zachowuje sprawność fizyczną i trzeźwe myślenie, czyli człowieka z tzw. "mocną głową", ewentualnie kogoś, kto charakteryzuje się nadprzeciętną odwagą i brawurą. Po bitwie pod Frydlandem 1807 zarządzono odpoczynek. Nastąpiło rozluźnienie dyscypliny. Pijaństwo trwało podobno trzy dni. Niespodziewanie Rosjanie rozpoczęli kontratak. Okazało się, że jedynie oddziały polskie były w stanie brać udział w walce. Udało im się powstrzymać nieprzyjaciela i osłonić resztę niezdolnej na razie do boju armii.
Napoleon miał w rozkazie dziennym następnego dnia napisać: Jeżeli już macie pić, to pijcie jak Polacy. W bitwie pod Frydlandem brali udział żołnierze dowodzeni przez Jana Henryka Dąbrowskiego.

Traktaty tylżyckie, pokój w Tylży – dwa porozumienia zawarte przez cesarstwo Francji z Imperium Rosyjskim i królestwem Prus w 1807.


Brak komentarzy: