czwartek, 10 września 2009

Winnagóra - Kaplica Grobowa J.H.DąbrowskiegoKrypta grobowa gen Jana Henryka Dąbrowskiego
Kościół św.Michała Archanioła Winnagóra. Kaplica Grobowa została dobudowana w 1863 roku projektu Seweryna Mielżyńskiego. Sarkofag generała wzorowany jest na rzymskim Scypiona Afrykańskiego.
Przed śmiercią generał Dąbrowski zastrzegł sobie, by pochować go w generalskim mundurze legionowym. Do trumny zaś włożyć trzy szable używaną w 1794 w okresie Legionowym i w czasie bitwy nad Berezyną , oraz trzy kule, które zraniły go pod Bosco, Tczewem i nad Berezyną.

 Boczna kaplica w kościele św. Michała Archanioła w Winnej Górze, wzniesiona w 1863 r. z inicjatywy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk jako miejsce pamięci narodowej. Zaprojektowana przez Seweryna Mielżyńskiego, równocześnie autora obrazu MB z ołtarza w kaplicy. Pierwotnie neogotycka, od przebudowy w 1912 r. neobarokowa. Polichromia wnętrz z roku 1918, malowana przez Stanisława Smoguleckiego. Neoklasycystyczny sarkofag Dąbrowskiego wzorowany jest na rzymskim nagrobku Scypiona Afrykańskiego. Nad sarkofagiem witraż Wiktora Gosiewskiego przedstawiający Triumf Chrystusa Zmartwychwstałego - znak Legionów. Z prawej strony ołtarz ze wspomnianym obrazem MB. W niszy po lewej stronie popiersie generała oraz pamiątkowe tablice: Jeszcze Polska nie zginęła (poniżej popiersia), tablica upamiętniająca Mikołaja Leszczyca Dobrzyckiego (fund. 1939 - z lewej) i braci Płonczyńskich (z prawej).
Sarkofag generała Jana Henryka Dąbrowskiego wzorowany na rzymskim sarkofagu Scypiona Afrykańskiego.


Scypion Afrykański Starszy i jego sarkofagBrak komentarzy: