sobota, 14 czerwca 2008

Pierzchowiec-Pierzchów miejsce urodzin Jana Henryka Dąbrowskiego

Pierzchów nad Rabą ( Pierzchowiec ) , woj. małopolskie, gmina Gdów
koło Bochni .
Tu urodził się Jan Henryk Dąbrowski 2-go sierpnia 1755 roku.
Na miejscu nieistniejącego dworu postawiono kamienny monument, odsłonięty 20 lipca
1872 r. w 75. rocznicę powstania Legionów Polskich i 54. -śmierci ich wodza, staraniem: Atanazego Benoe z Niegowici, Ludwika Michała Kępieńskiego z Pierzchowca i Romana Włodeka z Dąbrowicy. Jego twórcą był kamieniarz Edward Stehlik. Usypano ponownie kopiec , który to został zniszczony pod koniec drugiej wojny światowej.Wyświetl większą mapę

Miejsce urodzin Jana Henryka Dąbrowskiego - drewniany dwór ze staropolskim gankiem o czterech kolumnach wzniósł w XVII wieku hetman Jan Klemens Branicki. Do dziś dworek nie przetrwał. Być może tak wyglądał.

Dworek w Wiatowicach. W podobnym architektonicznie dworku dla tego terenu i tamtych lat w Pierzchowie oddalonym o 8 km od Wiatowic urodził się gen. Jan Henryk Dąbrowski.
 W tym dworku w Wiatowicach urodziła się Matka gen. J.H. Dąbrowskiego, Zofia Maria Dąbrowska z domu Lettow dnia 10 stycznia 1724.
Córka generała Regimentu Gwardii Konnej Koronnej Krystiana Lettow (Kurlandczyka) i Ludwiki Lettow z domu Allan (Szkotki) córki pułkownika Regimentu Gwardii Konnej Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Ten dworek następnie odziedziczyła jej siostra Aleksandra Kępińska z domu Lettow (1730-1783), która byłą żoną gen. wojsk koronnych Ludwika Kępińskiego (1730-1796).
Gen. Krystian Lettow1720 Księstwo Kurlandii i Semigalii-1759 Pierzchów)  i jego żona Ludwika Lettow z domu Allan (1704 Szkocja - 1779 Pierzchów, 1 kwietnia) to właściciele Pierzchowa. Pochowani w Pierzchowie.

"Wioska nad Rabą", autorstwa Józefa Niwickiego

O! schyl twe czoło, gdy ujrzysz ten domek,
Co pośród żyznych rzuconych zagonów,
Wskaże gdzie niegdyś nieśmiertelny ziomek,
Gdzie się urodził twórca Legionów!
Komuż nieznana Legionistów sława?
Komuż nie znane Dąbrowskiego czyny?
Co za Ojczyzny niezmazane prawa,
W stu krwawych bitwach zbierali wawrzyny!
O ziomku miody! podnieś garstkę ziemi,
Z tych Polsce miłych Pierzchowa zagonów,
Przytul do serca - a wnet pulsy twemi,
Zatętni w piersi pieśnią Legionów!

Brak komentarzy: