niedziela, 20 stycznia 2013

Wiatowice, tu urodziła się Matka gen. J.H. Dąbrowskiego, Zofia

Dworek w Wiatowicach
 Wiatowice, gmina Gdów, małopolska.

W tym dworku urodziła się Matka gen. J.H. Dąbrowskiego, Zofia Maria Dąbrowska z domu Lettow dnia 10 stycznia 1724.
Córka generała Regimentu Gwardii Konnej Koronnej Krystiana Lettow (Kurlandczyka) i Ludwiki Lettow z domu Allan (Szkotki) córki pułkownika Regimentu Gwardii Konnej Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ten dworek następnie odziedziczyła jej siostra Aleksandra Kępińska z domu Lettow (1730-1783), która byłą żoną gen. wojsk koronnych Ludwika Kępińskiego (1730-1796).

Po śmierci matki gen. Dąbrowskiego Zofii Dąbrowskiej 6 stycznia 1757 w Osiek-Błonie pod Warszawą. Trzyletniego Jana Henryka Dąbrowskiego zabrała na wychowanie właśnie Aleksandra siostra Zofii. Aleksandra Kępińska stała się matką dla gen. Dąbrowskiego.

W tym dworku wychowywał się młody przyszły generał Dąbrowski wraz ze swym kuzynostwem, a Aleksandry dziećmi, którzy stali się jego przyrodnimi braćmi.
Byli to;
Karol Michał Kępiński, ur. (szac.) 1760
Jan Kępiński, ur. (szac.) 1762
Henryk Kępiński, ur. (szac.) 1764
Józef Kępiński, ur. (szac.) 1766

Po latach to właśnie do Jana Kępińskiego i jego żony Elżbiety Dębickiej, który odziedziczył po matce Aleksandrze ten dworek w Wiatowicach przybył na chrzciny generał Jan Henryk Dąbrowski z Winnej Góry w maju 1818.
Gen. Dąbrowski został ojcem chrzestnym syna Jana Kępińskiego, Henryka Jana Kępińskiego urodzonego 13 lutego 1818, który na jego cześć dostał właśnie imię Henryk.

Praktycznie na miesiąc przed swą śmiercią gen. Dąbrowski odwiedził ponownie dom rodzinny swej matki Zofii i przybranej matki Aleksandry jej siostry oraz swych przybranych braci Kępińskich z którymi spędził dzieciństwo bawiąc się wokół tego dworku w Wiatowicach.

Jeszcze należy wspomnieć, iż właśnie w tym dworku przebywał na naradzie tajnej w marcu 1794 u Kępińskich, Tadeusz Kościuszko i stąd wyruszył do Krakowa, by ogłosić Powstanie, Insurekcję Kościuszkowską przeciw Prusom, Austrii i Rosji.
Upamiętnia to niewielka tablica na tym dworku.


Gen. Jan Henryk Dąbrowski
Dworek w Wiatowicach. W podobnym architektonicznie dworku dla tego terenu i tamtych lat w Pierzchowie oddalonym o 10 km od Wiatowic urodził się gen. Jan Henryk Dąbrowski
Dworek w Wiatowicach
Dworek w Wiatowicach
Dworek w Wiatowicach

Brak komentarzy: