poniedziałek, 26 listopada 2012

Repremiera filmu „Pan Tadeusz” z 1928r

Z okazji 200-nej rocznicy Inwazji Wojsk Armii Księstwa Warszawskiego gen Dąbrowskiego na Rosję,
obyła się w Warszawie
Repremiera filmu „Pan Tadeusz” z 1928r. reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
Czas akcji: pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. 

W rolę generała Jana Henryka Dąbrowskiego wcielił się Marian Palewicz-Golejewski.
 Jan Henryk Dąbrowski – generał wojsk polskich, twórca polskich legionów we Włoszech. Pojawia się w opowieściach Robaka oraz Bartka Prusaka. O jego bohaterstwie mówią Polacy na Litwie, wyczekując jego przybycia, by ich wyzwolił spod rosyjskiej okupacji. W 1812 roku wkracza z wojskiem na Litwę wyzwalając Polaków. W Soplicowie zatrzymuje się wraz ze swym sztabem, gdzie jest witany i goszczony jako Bohater Narodowy. Na jego cześć Wojski przygotował polską ucztę. 
Uwieczniony podczas Koncertu Jankiela, oraz tańca narodowego Poloneza.
W końcowej scenie wszyscy zebrani śpiewają Mazurka Dąbrowskiego, a następnie przed gen. Dąbrowskim klękają, dziękując za trud jakiego się podjął walcząc o Niepodległość Polski, by nie zginęła.

 Eksperci pracowali nad taśmą filmową kilka lat. Oto ich efekt w całości, czas trwania filmu 2:05:07
Na zdjęciu: Samberg Ajzyk (w środku), aktor, rola: cymbalista. Łuszczewski Leon (z lewej, w mundurze), aktor. Zajączkowska Zofia (siedzi z prawej), aktorka. Sulimowa Helena (stoi z prawej), aktorka. Palewicz Marian (przy drzewie z lewej), aktor, rola: gen. Jan Henryk Dąbrowski. Gawlikowski Wiesław (pierwszy z lewej), aktor. Knake-Zawadzki Stanisław (szósty z lewej), aktor, rola: sędzia. Owerłło Paweł (przy drzewie), aktor, rola: Podkomorzy. Trembicki Józef (drugi od drzewa, po prawej), aktor, rola: gen. Kniaziewicz. Roland Teodor (trzeci z prawej), aktor, rola: Asesor. Hryniewiczówna Rena (siedzi z lewej), aktorka, rola: Podkomorzanka. Starkówna Mura (siedzi, druga z lewej), aktorka, rola: Podkomorzanka. Bednarczyk Antoni (z prawej), aktor.W rolę generała Jana Henryka Dąbrowskiego wcielił się Marian Palewicz-Golejewski.
W rolę generała Jana Henryka Dąbrowskiego wcielił się Marian Palewicz-Golejewski.

W rolę generała Jana Henryka Dąbrowskiego wcielił się Marian Palewicz-Golejewski.
Marian Palewicz-Golejewski urodził się 1 stycznia 1881 we Lwowie. Uczył się śpiewu w szkole muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Stanisławowie. Początkowo występował na scenach prowincjonalnych, następnie wyjechał do Włoch. Pod pseudonimem Mariano Palevici śpiewał w operze w Brescii. Wiosną 1912 roku dał koncert w Filharmonii Warszawskiej. W kwietniu został zaangażowany do zespołu Opery Warszawskiej. Śpiewał m.in. tytułową partię w operze Demon, partie Marcina w Verbum Nobile, Germonta w Traviacie. W 1915 roku jako poddany austriacki został wywieziony do Rosji. W latach 1915-1918 występował na scenach operowych m.in. w Moskwie, Petersburgu i Charkowie, a w 1918 we Lwowie.
Po odzyskaniu niepodległości wrócił do Warszawy i ponownie występował w Teatrze Wielkim. Odtwarzał czołowe partie barytonowe: Janusza w Halce, Miecznika w Strasznym dworze, Escamillo w Carmen czy Terlamunda w Lohengrinie. Od 1924 także reżyserował. Gościnnie występował na Śląsku i w Krakowie. (m.in. w operetce Orfeusz w piekle).
Marian Palewicz-Golejewski zagrał w kilku polskich filmach niemych. Pod koniec kariery występował także w repertuarze operetkowym (Orfeusz w piekle). Pod koniec lat dwudziestych zaczął tracić głos i występował coraz rzadziej. W 1931 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 26 września 1939 w wyniku ran odniesionych podczas oblężenia Warszawy.

Na zdjęciu: Zofia Zajączkowska, aktorka w filmie Zosia i Leon Łuszczewski, aktor w filmie Tadeusz.
Plakat z 1928r. do filmu Pan Tadeusz, mal. Wojciech Kossak - Polonez z "Pana Tadeusza"

Brak komentarzy: