środa, 21 marca 2012

Złota woda

Wódka gdańska; Legenda głosi, że kiedy król Zygmunt II August odwiedził Gdańsk w 1549 po jego koronacji, na cześć miasto w hołdzie monarsze dało w dar Gold wasser, a On powiedział, że śpiewa chwałę złocistego napoju.

Wspomina o złotej wodzie też Berent iż w 1815 w Warszawie na ul Miodowej u Szawota wódkę gdańską podawano przyjaciołom i podkomendnym gen. Dąbrowskiego, do kupienia w Gdańsku, Kamienica Goldwasser ul. Długie Pobrzeże 22.Mickiewicz; "Wybiera z nich największy kufel kryształowy
Dostał go Sędzia w darze od księdza Robaka,
Wódka to gdańska, napój miły dla Polaka
Niech żyje - krzyknął Sędzia, w górę wznosząc flaszę
Miasto Gdańsk! niegdyś nasze, będzie znowu nasze!
I lał srebrzysty likwor w kolej, aż na końcu
Zaczęło złoto kapać i błyskać na słońcu.''

Gold Wasser czyli Złota woda, inaczej nazywana wódką gdańską। Pita przez gen. Dąbrowskiego.

Pijany jak Polak (franc. dawniej saoul comme un Polonais, obecnie soul comme un Polonais lub ivre comme un Polonais) – popularne powiedzenie francuskie. Oznacza kogoś, kto mimo spożycia większej ilości alkoholu zachowuje sprawność fizyczną i trzeźwe myślenie, czyli człowieka z tzw. "mocną głową", ewentualnie kogoś, kto charakteryzuje się nadprzeciętną odwagą i brawurą. Po bitwie pod Frydlandem 1807 zarządzono odpoczynek. Nastąpiło rozluźnienie dyscypliny. Pijaństwo trwało podobno trzy dni. Niespodziewanie Rosjanie rozpoczęli kontratak. Okazało się, że jedynie oddziały polskie były w stanie brać udział w walce. Udało im się powstrzymać nieprzyjaciela i osłonić resztę niezdolnej na razie do boju armii.
Napoleon miał w rozkazie dziennym następnego dnia napisać: Jeżeli już macie pić, to pijcie jak Polacy. W bitwie pod Frydlandem brali udział żołnierze dowodzeni przez Jana Henryka Dąbrowskiego.

Brak komentarzy: